Silk Clay 6 x 14 g - Beigen ja ruskean sävyt

9,40 €
Varastossa – Toimitus 3-5 arkipäivää.
Tuotenumero
1136-79142
Ilmainen toimitus yli 99€ tilauksiin | Trustpilot arvostelu 4,5/5 tähteä
  • Lapsesi voi vahvistaa taktiiliaistiaan, mikä lisää lapsesi turvallisuuden tunnetta ja hyvinvointia.
Lue lisää
Soveltuvuus:
  • Tuntoaisti
  • Mielikuvitus
  • Luovuus
  • 0 kk
  • 3 kk
  • 6 kk
  • 9 kk
  • 1 vuotta
  • 18 kk
  • 2 vuotta
  • 2,5 vuotta
  • 3 vuotta
  • 4 vuotta
  • 5 vuotta
  • 6 vuotta
  • 7 vuotta
  • 8 vuotta
  • 9 vuotta
  • 10 vuotta
  • 11 vuotta
  • 12 vuotta
  • 12 vuotta
  • 14+ vuotta
  • Seniori
Mikä tekee tästä tuotteesta erityisen

Niin ihana materiaali koskettaa! Koostumus on kevyt, pehmeä ja vaahtomainen. On mukavaa työskennellä materiaalin kanssa ja muotoilla siitä juuri sitä, mitä lapsesi haluaa.
Pakkauksessa on 6 erilaista ihonväriä, ja ne on jaettu 14 gramman purkkeihin.
Ihonvärit ovat erinomaisia käytettäväksi, kun halutaan valmistaa kotitekoisia nukkeja. Ne voivat olla nukkeja nukkekotiin, tonttuja jouluun jne. Näin lapsesi voi tehdä omia lelujaan.

Kun massa on kuiva, sitä voi käyttää leluihin, koristeisiin, lahjoihin jne.

Silk Clay: Pehmeä, joustava ja kevyt massa, joka on hieman vaahtomaisen tuntuinen. Silk Clay on paljon kevyempää kuin esimerkiksi Modellervoks, ja se on pehmeä ja helppo muotoilla esimerkiksi pieniksi hahmoiksi joulukuuseen, korujen ripustuksiksi, pieniksi hedelmäkoreiksi nukkekotiin ja paljon muuhun. Voit sekoittaa useita Silk Clay -värejä. Jos se kovettuu, voit vaivata siihen hieman vettä. Se jähmettyy ja kovettuu, mutta sen tuntuma on yhä kevyt ja vaahtomainen, kun se kuivuu ilmassa noin 1 vuorokauden. Silk Clay koostuu vedestä, vesiliukoisista polymeereistä ja glyseriinistä sekä hyväksytystä säilöntäaineesta, ja se täyttää luonnollisesti REACH-asetuksen vaatimukset ja on CE-merkitty.

Täältä löydät inspiraatiota leikkeihin saven kanssa.

Leikki on hyödyllistä lapsesi hyvinvoinnille ja kyvylle oppia:

  • Antaa lapsellesi loistavan mahdollisuuden päästää mielikuvituksensa valloilleen.
  • Stimuloi lapsesi tuntoaistia, mikä lisää lapsesi hyvinvointia.

Suosittelemme 3 vuotta vanhoille lapsille.

Kun lapsesi esimerkiksi kuuntelee satua, on hauska keino näperrellä ja vaivata samalla esimerkiksi erityyppisiä savia, muovailuvahaa tai aistilimaa. Se lisää maagisella tavalla lapsesi keskittymiskykyä, vaikka se periaatteessa on eräänlaista aivojen narraamista, kun fyysinen tekeminen tyydyttää virikenälkää, ja rauhoittaa kuuntelemaan.

Isompi lapsesi voi muovailla kaikkea vaarallisista lohikäärmeistä tunnetuihin satuhahmoihin muovailuvahaa käyttäen ja tehdä hauskoista ideoista todellisuutta. Nuorimpien kohdalla leikissä on kyse erityisesti aistikokemuksesta.

Meillä on usean eri värisiä ja tyyppisiä muovailuvahoja, joita löytyy eri koostumuksilla. Kovemmat muovailuvahatyypit stimuloivat lapsesi lihas- ja nivelaistia vastustuksellaan, ja ne ovat erinomaisia muun muassa stop motion -animaation tekoon, koska ne säilyttävät muotonsa pitkään.

Toiminta on hiljaista ja voi rauhoittaa lastasi istumaan paikoillaan vaikka vain viisi minuuttia pidempään. Tai auttaa jaksamaan matkan autossa tai junassa ilman levotonta mönkimistä ympäriinsä istuimella. Varsinkin niiden lasten kohdalla, joilla on ongelmia motorisen levottomuuden kanssa, voi olla huojentavaa istua ja puuhailla jotain, joka aktivoi hienomotoriset taidot, kädet, mielikuvituksen ja lihas- ja nivelaistin.

Muovailuvahoja on sekä vesi- että öljypohjaisia, ja kummassakin on etunsa. Voit vaivata vesipohjaisen massan uudelleen pehmeäksi sekoittamalla siihen vähän vettä. Öljypohjainen sen sijaan pysyy pehmeänä monta vuotta.

Kaikenlaiset muovailuvahat, aistilima ja savi Leluakatemiassa ovat tietysti , kuten kaikki muutkin lelumme, CE-merkittyjä ja hyväksyttyjä ajantasaisen lainsäädännön mukaisesti.

Tunnetko jo erot ja hyödyt eri Clay-muovailumassojen välillä?

Lue lisää siitä, mitä muovailumassat sisältävät ja niiden monista käyttömahdollisuuksista täällä. Lue lisää blogistamme täältä.

Lisätietoja
Tuotenumero1136-79142
Ikä3 vuotta, 4 vuotta, 5 vuotta, 6 vuotta, 7 vuotta, 8 vuotta
Soveltuu luokkiinTuntoaisti, Mielikuvitus, Luovuus
AistitTuntoaisti
KehitysalueetMielikuvitus, Hienomotoriikka, Muotojen ja värien tunnistaminen, Uppoutuminen ja rentoutuminen, Luovuus
Tiede-alat/Kehittää taitoja ja tietojaLuovat aineet
Vie mukanasiluokkahuoneeseen, kesämökille
Ota huomioon:Tämä harrasteväline ei sovellu alle 3-vuotiaille lapsille. Pienimmät lapset voi toki ottaa mukaan luoviin aktiviteetteihin, ja se vahvistaa sekä heidän hienomotorisia taitojaan että luovuutta ja uteliaisuutta. Tee se kuitenkin aikuisen valvonnassa